Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att utveckla och idka handel inom produktområdet handskar ävensom driva därmed förenlig verksamhet.
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 319 381 | 331 321 | 341 759 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 42 358 | 33 490 | 31 536 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 40 680 | 30 670 | 26 515 |
| Årets resultat (tkr) | 15 | 18 | 12 |
| Summa tillgångar (tkr) | 162 226 | 179 647 | 180 898 |
| Antal anställda | 24 | 23 | 23 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 319 381 | 331 321 | 341 759 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 42 358 | 33 490 | 31 536 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 40 680 | 30 670 | 26 515 |
| Årets resultat (tkr) | 15 | 18 | 12 |
| TILLGÅNGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 14 307 | 13 583 | 15 840 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 147 919 | 166 064 | 165 058 |
| Tillgångar (tkr) | 162 226 | 179 647 | 180 898 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 54 256 | 54 242 | 54 223 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 107 970 | 125 405 | 126 675 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 162 226 | 179 647 | 180 898 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 925 | 2 092 | 1 694 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 152 | 131 | 594 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 19 625 | 16 329 | 16 532 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 918 | 29 | 1 002 |
| Sociala kostnader (tkr) | 10 774 | 10 614 | 9 753 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 24 | 23 | 23 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 13 308 | 14 405 | 14 859 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 391 | 1 269 | 1 286 |
| Vinstmarginal | 13.3% | 10.1% | 9.2% |
| Soliditet | 33.4% | 30.2% | 30.0% |
| Kassalikviditet | 54.2% | 44.2% | 46.4% |
Guide Gloves AB ingår i en koncern med 69 bolag. Moderbolag är Bergman & Beving Invest AB och koncernmoderbolag är Bergman & Beving AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-03.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att utveckla och idka handel inom produktområdet handskar ävensom driva därmed förenlig verksamhet.